2010-10-24 21:01:23
|
KALOUS UŠATÝ (ASIO OTUS)
Kalous ušatý ( Asio otus) - tato sova je u nás poměrně hojná.Jako většina sov má maskovací zbarvení. Den tráví většinou vysoko na stromech, přitisknutý ke kmeni. kde je díky svému hnědému zbarvení a štíhlému tělu velmi těžce zpozorovatelný. Je aktivní za soumraku a v noci. V jeho potravě se nejčastěji objevují hlodavci, díky čemuž je považován za užitečného, ale požírá také jiné savce, menší druhy ptáků a hmyz. Nestravitelných zbytků, jako jsou např. kosti nebo srst, se následně zbavuje zhruba dvakrát za 24 hodin v podobě 5,1 x 1,9 cm velkých, podélných, šedých chuchvalců známých jako vývržky.
Kalous ušatý náleží mezi středně velké druhy sov. Podobně jako všechny druhy sov má i kalous ušatý skvěle vyvinutý sluch a zrak, svou kořist dokáže lokalizovat i v naprosté tmě. Zajímavé je také to, že má zrak přizpůsobený k vidění na větší vzdálenosti, přičemž na blízko vidí špatně. Dalšími znaky typické pro většinu sov jsou ostré drápy na silných končetinách a ostrý zahnutý zobák. Je porostlý hustým, velmi měkkým peřím, světle až tmavě hnědého zbarvení.
Jeho charakteristickým znakem jsou dlouhá pera kolem uší, která však, ačkoli tak vypadají, nemají žádný podíl na lepší kvalitě sluchu. Nápadný je také jeho oválný tvar obličeje s dobře patrným bílým peřím v závoji kolem žlutočervených očí ve tvaru písmena X.
Létá velmi tiše. V letu se dá rozeznat od jiných sov podle silné hlavy, dlouhých úzkých křídel a pomalého mávání křídel, jeho dlouhá pera na hlavě však patrná nejsou, v letu je totiž drží přitisklé u hlavy.
Pohlavně dospívá ve věku jednoho roku. Již v listopadu přitom začínají samci vyhledávat vhodné místo k zahnízdění. Při námluvách, které občas začínají již během ledna, samec v těsné blízkosti hnízda ve vzduchu tleská křídly pod tělem a klape zobákem a snaží se tak upoutat pozornost samice. Samice klade obden 3–7 , na kterých sedí sama po dobu 27–28 dnů. Jelikož však začíná sedět již na prvním vejci, mezi mláďaty je následně dobře patrný věkový rozdíl. Během období, kdy samice provádí inkubaci, ji samec do hnízda nosí potravu a následně z velké části obstarává potravu i pro již vylíhlá mláďata, samice se obvykle nevzdaluje daleko od hnízda.
Kalous ušatý se ve volné přírodě dožívá průměrně 4 let, v zajetí se však může dožít i více než 20 let.
Na hřbitově v Krabčicích najdeme jeho kolonii.
|
Autor:
MUDr. Ondřej Krajník
|
|
POČASÍ NA PODŘIPSKU
TEPLOTA
SRÁŽKY
|