Ochutnávka vína Dne 13.5. 2011 se uskutečnila dlouho očekávaná akce Spolku Říp – ochutnávka vína. Bíle víno jsme už ochutnali, a tak bylo na řadě červené. Této akce se však zůčastnil omezený počet členů spolku. Dva z členů totiž slavili druhý den životní jubileum, a museli svoji oslavu bezchybně připravit. Degustace se uskutečnila v Sokolském domě. Díky Filipe.
Vína zakoupená k ochutnávce, uvádím i s krátkou charakteristikou.
1) Modrý portugal – Víno má rubínovou barvu a jemnou květinovou vůni. Chuť je příjemná až sametová, jemně natrpklá. Modrý portugal je lehčí víno s menším obsahem kyselin. Odrůda je nejvíc rozšířena ve střední Evropě.
2) Pinot Noir - Barva vína bývá rubínová až cihlově červená, ve vůni lze zachytit aroma jahod, ostružin či třešní, u vyzrálých vín pak povidel, sušených švestek a hořké čokolády. Vína jsou plná a vhodná k dlouhodobému skladování, jejich charakter je různý podle oblasti, v níž se pěstuje.
3) Svatovavřinecké - 2008 - Barva vína je tmavě červená, granátová až fialová. Vůni má výrazně višňovou, někdy až černorybízovou. Chuť má plnou, drsnější, s ovocnými tóny a výrazně odrůdovým charakterem. Má zajímavě strukturované třísloviny. Ve vůni a chuti můžeme hledat višně, černý rybíz, u lahvově zralých dobrých ročníků povidla. Svatovavřinecké je stará francouzská odrůda, geneticky příbuzná s burgundskými odrůdami.
4) Fratava - Charakterem a jakostí připomíná víno Svatovavřinecké, ale s podstatně nižší kyselinou. Je velmi plné, extraktivní, s vysokou barvou, chuťově velmi příjemné. Vína se dají konzumovat jako mladá, ale jsou vhodná i na dlouhodobé uskladnění.
5) Jeviněves – Vavřinecké 6) Jeviněves – Cabernet
7) Pinot Noir – pozdní sběr. Bylo první z přívlastkových vín určených k ochutnávce. Pozdní sběry jsou vyráběny z dobře vyzrálých hroznů, takže se často vyznačují výrazným odrůdovým charakterem. Vína bývají spíše polosuchá; při vyzrálejších hroznech by obsah alkoholu u suchého vína mohl překročit 14%. U sladkých vín pak obsah alkoholu nepřekračuje 11%.
8) Pinot Noir – výběr z hroznů. Další z přívlastkových vín. Vyzrálost hroznů bývá u těchto vín prakticky vždy nadprůměrná, a to nejen co do obsahu cukru, ale i charakteru. Výběry z hroznů jsou nejčastěji polosladká vína s obsahem alkoholu kolem 13%. Méně sladká vína je možné použít k doplnění kvalitních jídel, sladší se pro gastronomické účely hodí méně a jsou vhodná spíše k přípitkům, vychutnání "jen tak" a podobně.
9) Svatovavřinecké – pozdní sběr – 2008. Víno suché. Sytá, intenzivní rubínová barva, vůně svěží, bohatá, typicky odrůdová po švestkových povidlech. V chuti je víno sametově vyzrálé, extraktivní, hladké a má sametovou tříslovinku.
10) Svatovavřinecké – pozdní sběr – 2006. Toto víno se od předchozího vína na první pohled lišilo pouze rokem sklizně. Po úvodní přípravě, nakrájení sýrů, přípravě vody, odzátkovaní a zalepení etiket vín se rozběhla vlastní ochutnávka. V nalévání vín jsme se střídali. Po krátké ochutnávce, posouzení pohledem a čichem, následovala další dávka vína, prokládaná několika druhy sýra a klobásy. Takto vše zdárně pokračovalo až k poslední láhvi se zalepenou etiketou. Po krátké poradě a dohodnutí dalšího postupu jsme začali slepovat etikety. Rychlým sečtením všech správných tipů jsme zjistili, že máme vítěze dva. Petr K. i Petr S. poznali 5 druhů, což je 50 procentní úspěšnost! Na závěr ještě konečné pořadí vín:
1-Svatovavřinecké – pozdní sběr-2008 2-Pinot Noir – výběr z hroznů 3-Fratava Pořadí dalších degustátoru stejně jako pořadí dalších vín neuvádíme.
|